All-Breed Championship Show Judge
Keith Baldwin
Nightstorm 
Liverpool, Merseyside
T: 0151 498 4006

Kennel Club approved to judge
Follow this link direct into The Kennel Club's Judging List

The Kennel Club Certifications
 (Click on links for further information) 


In line with specific Breed Councils all relevant Seminars attended and Examinations passed for each Breed are shown within the relevant Group Tab

Past All Breed Championship Show Group & Best In Show Appointments

Date
Show
Groups / Best In Show
2014
Three Counties
Working Group

Winners:
GROUP 1 CAMBRIDGE Mrs B Dortmund Paddywhack From Jacawaca ROTTWEILER Dog
GROUP 2 LATTER Mr P & Mrs C Stoneglad Rumour Has It BULLMASTIFF Bitch
GROUP 3 BALSHAW Mrs J E Ch Janzins Jamelia JW Sh.CM DOBERMANN Bitch
GROUP 4 BITHELL Mr R & Mrs M Ch Bourntwyn In My Dreams JW GREAT DANE Bitch

PUPPY GROUP 1 SPRINGTHORPE Mrs A P New Angels My Guy At Millthorpe (Imp Bel) - NEWFOUNDLAND - Dog
PUPPY GROUP 2 DREW, Ms M & DREW, Miss E & DREW Miss L Lindeefay Heartbreaker - GREAT DANE - Dog
PUPPY GROUP 3 SHELDON,SNELL, CALDICOTT, WEBB, CROSS, & STIRLING Amazon Halo - DOBERMANN - Bitch
PUPPY GROUP 4 WALKER Mrs R Wildering's Play Boy For Condalf NAF TAF - LEONBERGER - Dog
2015
Three Counties
Pastoral Group

Winners:
GROUP 1 FREER, Mrs V & SMITH Mrs S Ch Nikara Diamond Dancer JW SAMOYED Dog
GROUP 2 SPAVIN Miss M Ch & Croat Jun Ch Hearthside Man Of Mystery At Dia AUSTRALIAN SHEPHERD Dog
GROUP 3 SHORER-WHEELER, Mrs J & WHEELER, Mr I & GILLIES Ch Arnscroft Di Na Mo Farrah Of Koromandel JW Sh.C NORWEGIAN BUHUND Dog
GROUP 4 HILLIER Mrs S Sendero Here We Go At Charson (Imp) BRIARD Dog

PUPPY GROUP 1 ALLISON Mrs N J Aramis Des Calaban Of Oberitz (Imp) - FINNISH LAPPHUND - Dog
PUPPY GROUP 2 LAWLESS, Mr P, Mrs J & DONALDSON Mr B, Mrs K & Mis Revloch Kasanova - BELGIAN SHEPHERD DOG (GROENENDAEL) - Dog
PUPPY GROUP 3 CASTLE Mr G & Mrs D A Molyneux Live the Dream - OLD ENGLISH SHEEPDOG - Bitch
PUPPY GROUP 4 JAMES Mrs J Bwthyn Headliner - WELSH CORGI (CARDIGAN) - Dog
2015
Bournemouth
Working Group

Winners:
GROUP 1 Mrs L G NEWTON Multi Ch Hi Seas Dr Romeo Macduff PORTUGUESE WATER DOG Dog
GROUP 2 MORAN Mr D F Jhava Cosmopoliton JW ROTTWEILER Dog
GROUP 3 SEDDON Mrs V Pelenrise Brite Illusion SIBERIAN HUSKY Bitch
GROUP 4 MORT Mrs L & Mr W Ch Arcticbreeze Midnite Echo ALASKAN MALAMUTE Bitch
2016
Three Counties
Best in Show

BEST IN SHOW
INGRAM , Mrs J A & INGRAM Miss V L : Ch & Ir Ch Jojavik Midnight Express JW Sh.CM DOBERMANN Dog

RESERVE BEST IN SHOW
CROCKER, Mr B A & SIDDLE Miss A C : Sh Ch Copper's War Of Roses IRISH SETTER Dog

BEST PUPPY IN SHOW
DUNHILL Mrs E Mother's Finest Jon Snow At Fantasa NAF TAF (Imp) - SOFT-COATED WHEATEN TERRIER - Dog

RESERVE BEST PUPPY IN SHOW
CLUBLEY, Mr B & FRIEND Mr D Frabull's Prince Oberyn At Kingfriend - FRENCH BULLDOG - Dog
2016
Border Union

Working Group

Winners:
GROUP 1 CH OLD MANILA'S WHISKY MAC FOR OPTIMUS JW Breed: Bullmastiff (MR P MYERS)
GROUP 2 CH LISKPORT LORD OF THE RINGS (AI) Breed: Bouvier des Flandres (MRS F LAMBERT)
GROUP 3 JOJAVIK SWEDISH HOUSE MAFIA Breed: Dobermann (MRS M MICHAEL)
GROUP 4 CH MEADOWPARK HIGH CLASS Breed: Bernese Mountain Dog (MRS B, MRS C & MR G MAIR, HARTLEY-MAIR & DYBDALL)

PUPPY GROUP 1 JUFFTHER HAPPY BUNNY Breed: Rottweiler (MRS J HORTON)
PUPPY GROUP 2 BELLEVILLE ANJO NEGRO Breed: Portuguese Water Dog (MRS C & MR E THOMPSON-MORGAN & MORGAN)
PUPPY GROUP 3 CHANDLIMORE GIFT OF THE GAB Breed: St Bernard (MRS A M, MRS M E & MS E ADAMSON, REID & ROBERTSON)
PUPPY GROUP 4 BANZAI BETTY BOOP Breed: Dogue de Bordeaux (MR T & MRS A D GRICE)

2016
Bournemouth
Pastoral Group

Winners:
GROUP 1: LEWIS Mr M J & Mrs J Ch Potterdale Platinum Plus BEARDED COLLIE Dog
GROUP 2: CLIFTON Mr P Ch Joseter Mr Blobby WELSH CORGI (CARDIGAN) Dog
GROUP 3: MILLS Miss A Ch Tyngeli Elf Queen At Daugava HUNGARIAN PULI Bitch
GROUP 4: HILLIER, Mrs S & GARDNER Mr A Charson Hot Gossip BRIARD Bitch

PUPPY GROUP 1: CULLEN Mr J G Veneze Toto - GERMAN SHEPHERD DOG - Dog
PUPPY GROUP 2: SHIPP Mr R P & Mrs M A Tremaro Celtic Son - COLLIE (ROUGH) - Dog
PUPPY GROUP 3: TAYLOR Mrs & Miss T E & B J Tamlin Starman - WELSH CORGI (CARDIGAN) - Dog
PUPPY GROUP 4: POLLARD Mrs G Gillandant Xmas Spice - PYRENEAN MOUNTAIN DOG - Bitch
2017
Driffield
Working Group

GROUP 1 HARTLEY-MAIR, Mrs C & DYBDALL Mr G Ch Meadowpark High Class BERNESE MOUNTAIN DOG Dog
GROUP 2 LOWES Mrs C M & Mr T D Legenda Tibeta Tsehovik TIBETAN MASTIFF Dog
GROUP 3 Mrs W H MCCOLL,INGRAM Mrs J A & Miss V L Jojavik James Bond JW DOBERMANN Dog
GROUP 4 GABALIENE Mrs A World Int Ch Etalon Iz Russkoi Dinastii RUSSIAN BLACK TERRIER Dog
2019
Boston
Working Group

Winners:
GROUP 1 CHANDLIMORE FIRE A GUN Breed: St Bernard (MISS A & MR T GRAINGER & NAGRECHA)
GROUP 2 SNOWSHOES KING'S LEGACY SHCM Breed: Alaskan Malamute (MRS J E & MISS J SMITH)
GROUP 3 CH JUFFTHER HAPPY BUNNY JW SHCM Breed: Rottweiler (MRS J HORTON)
GROUP 4 CH HYERDUNSCAR ON A MISSION WITH COULBYMOOR JW Breed: Bullmastiff (MS J A DAVIES)
2019
National Working & Pastoral Breeds
Pastoral Group & Best in Show

Past All Breed Open Show Group & Best In Show Appointments

Date
Show
Groups / Best In Show
05-Mar-94
BSD Club of Ireland
Working Group
23-Jan-97
Banwen & DCS
Working Group
27-May-00
Henley On Thames CS
Working Group
06-Jan-01
Stafford & DCS
Working Group
01-Apr-02
North & South Shields CA
Working & Pastoral Group
06-Apr-02
Flyde KA
Working Group
04-Jan-03
Stafford & DCS
Working & Pastoral Group
03-May-03
Barking CC
Working Group
18-Oct-03
Coleraine CC
Pastoral & Utility Group
09-Nov-03
East of Scotland CC
Working & Pastoral Group
22-Nov-03
West Torrington & DCC
Working Group
07-Dec-03
Sleaford & DCS
Pastoral Group
25-Jan-04
West Country DC
Working & Pastoral Group
13-Mar-04
Belfast DSS
Working & Pastoral Group
12-Apr-04
Accrington & DCA
Pastoral Group
01-May-04
Seaham & DCS
Working & Pastoral Group
28-Aug-04
Port Talbot & Neath CS
Utility, Toy Group and Best In Show
20-Nov-04
West Bromwich & Wednesbury CS
Working Group
21-Nov-04
Burnley & DCS
Best In Show
27-Feb-05
Catrine CC
Pastoral Group
20-Mar-05
Pontypridd & DCS
Working Group
16-Apr-06
Merthyr & DCS
Best In Show
17-Jul-06
Stithians Agricultural Assoc
Terrier Group
25-Nov-06
Sedgley & Gornal CA
Pastoral Group
25-Feb-07
Kent County CS
Working Group
09-Apr-07
Consett CS
Utility, Toy Group and Best In Show
29-Jul-07
Milton Keynes & DCS
Working Group
02-Sep-07
The Guernsey KC
Working, Pastoral, Toy Group & Utility Group
16-Sep-07
Cambourne Redruth CS
Working, Pastoral, Toy Group & Best In Show
29-Sep-07
Derby CS
Pastoral Group
21-Oct-07
Hillsboro (Sheffield) CS
Working & Pastoral Group
10-Nov-07
Liverpool KA
Working Group
24-Nov-07
Ashington & DCS
Working & Pastoral Group
06-Jan-08
Taunton & DCS
Working Group
26-Jan-08
Lichfield CS
Working & Pastoral Group
29-May-08
Stafford & Birmingham Agricultural Soc
Best In Show
21-Aug-08
Frecheville (Sheffield) & DCS
Terrier Group
25-Aug-08
Suffolk KA
Pastoral Group
22-Jan-08
Plymouth & DKA
Terrier Group
23-Nov-08
Stroud & DCS
Best In Show
30-Nov-08
Langstone & DCS
Working & Pastoral Group
14-Feb-08
Newton Aycliffe & DCS
Pastoral Group
21-Dec-08
Wirral KA
Best In Show
02-May-09
Anglesey CS
Working & Pastoral Group
16-May-09
Redditch & DCS
Working & Pastoral Group
13-Jun-09
Honley Show Soc
Pastoral Group
06-Dec-09
Otley CS
Working Group
03-Jan-10
Spennymoor & DCS
Toy & Terrier Group
06-Feb-10
Leigh CS
Utility Group
20-Feb-10
Ilreacombe & DCS
Utility & Terrier Group
07-Mar-10
Oxfordshire CS
Pastoral & Terrier Group
03-Apr-10
Wickford Basildon & DCS
Best In Show
10-Apr-10
Penrith & DCS
Best In Show
20-Jun-10
Newmarket & DCS
Working Group
17-Jul-10
Wombwell & DCS
Toy Group
11-Aug-10
The Vale of Glamorgan Agricultural Soc
Utility Group
25-Sep-10
Derby CS
Working, Hound Group & Best In Show
07-Nov-10
Dovey Valley CS
Best In Show
06-Feb-11
Wellingborough CS
Pastoral Group
20-Mar-11
Great Yarmouth Gorleston & DCS
Terrier Group
17-Apr-11
Colne, Nelson & DCS
Terrier Group
09-Jul-11
Tongwynlias CS
Toy, Terrier Group & Best In Show
17-Jul-11
Fyfe KA
Toy, Utility Group & Best In Show
04-Sep-11
Wolsingham & Wear Valley AS
Pastoral Group
16-Oct-11
Isle Of Wight CA
Toy & Terrier Group
12-Feb-12
Dearne & DCS
Working & Toy Group
27-May-12
Lisburn & DCS
Working, Utility, Terrier, Gundog, Hound Group & Best In Show
03-Jun-12
Westmorland CA
Working & Pastoral Group
01-Jul-12
Lanchester Agricultural Soc
Toy & Terrier Group
31-Jul-12
Ryedale & Pickering Lyth Agricultural Soc
Best In Show